Poczytaj o winie

Wino na lato

Lato, słońce i upały zawitały do nas na dobre, miesiące tak wyczekiwane przez wszystkich właśnie się zaczęły. Pogoda sprawia, że jesteśmy w ciągłym ruchu, optymistycznie nastawieni na różnego rodzaju aktywność, spotkania w gronie znajomych, wieczorne biesiadowania przy grillu czy w końcu wymarzone urlopy nie ważne czy we własnym ogródku czy gdzieś w dalekich zakątkach świata. Pogoda nastraja nas na wybór innej kuchni, na zmianę wszystkiego co do tej pory choć nam smakowało kojarzy się teraz z szaro burą pogodą. Tak jest również z winami. (więcej…)

Nazwa wina Fine oznacza koniec – smutna historia z MenhirSalento

IMG_6808Gdy z pasją sprowadzasz wina z małych lokalnych winnic poznajesz winiarzy dumnych ze swojej pasji którzy z radością opowiadają Ci o wszystkim co dotyczy ich win. Do winnicy Menhir Salento położonej w Apuli na samym końcu włoskiego obcasa pojechaliśmy w listopadzie zeszłego roku. Rozmowy i degustacje nie miały końca ale Lavinia opowiedziała nam coś jeszcze, smutną historię związaną z wyśmienitym winem FINE ze szczepu Negroamaro. Posłuchajcie..

Nazwa wina – Fine oznacza koniec. Czyli późny, ostatni zbiór winogron ze szczepu Negroamaro z którego zrobione jest wino. Wino najwyższej klasy i jakości. Zwieńczenie produkcji i perła wśród pereł. Mocne, intensywne, gęste, paniczne, przygniatające i zachwycające swoją jakością. Najwyższa półka i flagowy produkt winiarza z regiony kamiennych słupów. Dlatego etykieta miała też być wyjątkowa. Grafik postanowił, że na tak wyjątkowym winie zamieści coś wyjątkowego dla niego – usta swojej narzeczonej.

Zaprojektował etykietę, prostą, z ustami swojej narzeczonej składając hołd swojej miłości tym samym do Niej.

Etykieta wydrukowana, wino gotowe, pierwsza partia FINE z etykietą z ustami stała już w winnicy. Narzeczona miała się dowiedzieć o pomyśle grafika i spróbować wina. Zanim jednak to się stało nieświadoma niczego – zerwała zaręczyny. Od tego momentu nazwa FINE ma podwójne znaczenie, późny zbiór winogron oraz koniec miłości i pęknięte serce.

Wino drogie, najdroższe z winnicy ale przywieźliśmy bo warto. Mamy jeszcze na stanie. Spróbujcie, zrobiliśmy dużo taniej żeby pokazać i promować dobre wino. Korzystajcie i zachwycajcie się. Bo jest czym. Takiego wina o takim kolorze, zapachu, smaku oraz historii w markecie nie kupicie.

Targi winiarskie ProWein 2016 Dusseldorf, Niemcy

Jak co roku, w tym również będziemy na największych w Europie winiarskich targach ProWein w Düsseldorf w poszukiwaniu najlepszych win z małych, lokalnych winnic. Chcemy promować w naszym kraju wina jakościowe, dobre które nie są dostępne masowo w marketach.

Prowein-2016

ExhibitionHalls

Z ubiegłej edycji udało nam się nawiązać współpracę między innymi z winiarzami z Włoch dzięki którym mamy świetną Apulie dostępną w naszym sklepie online.

Przypomnijmy sobie kilka zdjęć z ubiegłorocznej edycji 2015

Wieczór z winem włoskim, od Apulii po Veneto

      Tego wieczoru powitały nas wina ze słonecznej Apulii, gdzie łagodne wzgórza opadają wprost do morza, którego lazur odcina się na tle urwistych brzegów Italii. Apulia sięga południowych rubieży Włoch, zajmując obcas i ostrogę włoskiego buta. Życie toczy się tu powolnym, lecz dość głośnym tempem, typowym dla włoskiego Mezzogiorno. Apulia to kraina wiekowych gajów oliwnych i rozległych winnic, gdzie powstają białe wina, doskonałe w tym klimacie. (więcej…)

Winnice Jumilla, na bezdrożach Murcji i Kastylii- La Manchy

      Murcja to kraina pól ryżowych, trzciny cukrowej i słodkich pomarańczy. Ziemie te upodobali sobie Fenicjanie, Grecy i Kartagińczycy. Po nich przyszli Rzymianie i Maurowie. Wraz z nimi napływały fale Arabów, Berberów i Syryjczyków, którzy przybyli tu z państw Maghrebu i bliskowschodniego Lewantu. Pod panowaniem emirów umajjadzkich i kalifów kordobańskich Murcja wraz z Andaluzją nabrały orientalnego blasku. (więcej…)

Na winnym szlaku w Dão – u podnóża Gór Gwiaździstych

      Portugalia to ojczyzna sławnych odkrywców, wilków morskich i awanturników. Ci niestrudzeni żeglarze wytyczali nowe szlaki morskie, gotowi ponieść trudy dalekich podróży w nieznane. Statki, którymi żeglowali były bezradnymi łupinami narażonymi na czyhające u wrót oceanu niebezpieczeństwa. Do czasu ich odkryć wybrzeże Algarve na południu Portugalii było ostatnim skrawkiem ziemi znanego nam świata, dalej ciągła się terra incognita, którą przemierzali tylko najodważniejsi łowcy przygód. (więcej…)

Winna przygoda w Maule Valley- na południowych rubieżach doliny centralnej

     Niewiele jest krajów na świecie, które mogą pochwalić się taką różnorodnością krajobrazów. Na północy leży pustynia Atakama, na wschodzie wznoszą się potężne Andy, zachodnie wybrzeże obmywają wody Pacyfiku, a od południa docierają tu góry lodowe znad Antarktydy. Podregion Maule jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem Central Valley, która jest sercem rodzimego winiarstwa. Ponad krainą unosi się aura tajemniczości, zasiedlający te ziemie pionierzy i odkrywcy odcisnęli wyraźne piętno na jej rustykalnym charakterze. (więcej…)

Wina z doliny małych lagun – Valley de Colchagua

    Colchagua w języku hiszpańskim oznacza dolinę małych lagun. Po podboju przez Hiszpanów Nowego Świata Jezuici posadzili tu pierwsze sadzonki, z których wino służyło do celów liturgicznych. Hiszpanie sprowadzili ze starego kontynentu tradycje winiarskie, które zaadoptowali do miejscowych warunków. Zakładali tu liczne posiadłości z czasem powstało wiele wspaniałych bodeg i rezystencji. Napływające wraz z nimi fale osadników z Niemiec, Francji i Włoch wzbogaciły rodzime winiarstwo o nowe techniki upraw oraz znane na Starym Kontynencie szczepy. (więcej…)

Na winnym szlaku w Palatynacie – winnice Mehring

    Palatynat nazywany „Niemiecką Toskanią” to najstarszy region upraw winorośli w tej części Europy. Urokowi tych ziem ulegli Rzymianie, którzy chętnie zakładali tu swe wille i ogrody. W dolinie Mozeli pozostawili po sobie wiele cennych zabytków. Stąd pochodzą doskonałe wina, które cieszyły się uznaniem na dworach daleko poza granicami Niemiec. Płynąca przez tę krainę Mozela tworzy tu liczne zakola i meandry. Za każdym zakrętem odkrywamy coraz piękniejsze krajobrazy. Podróż statkiem w dół Mozeli pozostawia niezatarte wrażenie. (więcej…)