Wino Merlot- prosto z Francji
Wino to powstaje ze szczepu Merlot, który wywodzi się z rejonu Bordeaux we Francji. Pierwsze wzmianki o szczepie Merlot pojawiły się już w XVIII w. Jest spotykany w niemal wszystkich krajach winiarskich na świecie, jednak to w kraju nad Sekwaną jest go najwięcej (około połowa światowej produkcji). Jest to niezwykle uniwersalny szczep, powstają z niego zarówno świetne wina jednoszczepowe, a także dobrze sprawdza się w kupażach- najczęściej z Cabernet Sauvignon. Merlota można spotkać pod nazwami takimi jak: Alicante, Bioney, Crabutet, Petit Merle, Planet Medok, Saint Macaire, Semillon Rouge, Vidal i inne.
Gdzie powstaje wino Merlot?
Francja– jak było wcześniej wspomniane, tutaj uprawiana jest około połowa światowej produkcji. Głównym obszarem uprawy we Francji jest Bordeaux, a na drugim miejscu jest Langwedocja- Roussillon.
Włochy– Merlot uprawiany jest tu w 14 z 20 regionów winiarskich. W regionie Friuli jest często mieszany z Cabernet Sauvignon lub Ccabernet Franc. W innych regionach możemy go spotkać w połączeniu z Sangiovese.
Hiszpania– tutaj Merlot jest mniej ceniony niż we Francji czy we Włoszech. Można trafić na hiszpańskiego Merlota w kupażu z Tempranillo, na co pozwalają reguły apelacyjne.
Kalifornia– jest tutaj jedną z najbardziej popularnych odmian winorośli. Powstają tu wina zarówno lekkie i owocowe, jak i dojrzałe, skoncentrowane.
W Australii i Nowej Zelandii najczęściej tworzą mieszanki w stylu bordoskim. W Argentynie i Urugwaju wina z Merlot są bardzo owocowe i zrównoważone. W Urugwaju często łączony z Tannatem. Z kolei w Chile wina Merlot są przede wszystkim delikatne i owocowe.
Jak smakuje wino Merlot?
Wina Merlot są aksamitne i delikatne. W smaku często wyczujemy wiśnię, czarną porzeczkę, czekoladę, jeżynę, a także morwę. Po starzeniu w beczce nabiera aromatów drzewa cedrowego, karmelu, dymu, kawy.
Z czym połączyć wino Merlot?
Najlepiej degustować w temperaturze 16-18 st.C. Można zdekantować około 30 minut przed piciem. Idealnie sprawdzi się w towarzystwie warzyw i mięs z grilla. Stanowi doskonały dodatek na przykład do jagnięciny, wołowiny, kurczaka, a nawet niektórych czekoladowych deserów.