Wino Prosecco- król toastów
Wino Prosecco powstaje ze szczepu Glera i do 2009 r. każdy szczep Glera był nazywany Prosecco. Bez wątpienia każdy z nas zna lub przynajmniej słyszał o winie Prosecco. Szczep Glera pochodzi ze Słowenii. To dość neutralna odmiana, uprawiana głównie dla win musujących w styli frizzante lub spumante.
Dlaczego zamiast Prosecco nazywamy szczep Glera? We wspomnianym 2009r. Unia Europejska zarządziła tę zmianę podpierając się prawem o ochronie nazwy Prosecco jako wina chronionego geograficznie (DOCG). Tak więc Prosecco jest nazwą zastrzeżoną jako nazwa apelacji i jej kontrolowanego pochodzenia.
Wino Prosecco- region upraw
Glera uprawiana jest w zdecydowanej większości we Włoszech. A poza Włochami w Australii i Słowenii.
Jeśli mamy na myśli wino Prosecco, to jest ono produkowane w następujących obszarach:
- Prosecco DOC– cały region Friuli-Wenecja Julijska (Gorizia, Pordenone, Triest i Udine) i w Wenecji Euganejskiej (Belluno, Padova, Treviso, Wenecja, Vicenza). Podstawowe i najpopularniejsze Prosecco.
- Prosecco Trieste DOC oraz Prosecco Treviso DOC– nieco dalej i znacznie mniejszy rozmiar upraw niż Prosecco DOC.
- Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG– Znajduje się w odległości ok. 50 km od Wenecji i 60 km od łańcucha Dolomitów. Składa się z jedynie piętnastu pagórkowatych gmin.
- Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG– bardzo mały obszar położony na pagórkowatych obrzeżach miasta Valdobbiadene.
- Asolo Prosecco DOCG– bardzo rzadko opisywany. Położony nad rzeką Piawa.
Dzięki surowym wytycznym Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG krajobraz i ekosystem został zachowany. Dlatego też region, nazywany Wzgórzami Prosecco, w 2019r. znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak smakuje wino Prosecco?
Wino Prosecco powstaje z Glery. I wina z tego szczepu są niemal zawsze musujące. W bardzo ograniczonej ilości powstają wina spokojne. Wina te charakteryzuje naturalna wysoka kwasowość, są eleganckie, lekkie i z niskim poziomem alkoholu. Potrafią zachwycić owocowymi i kwiatowymi aromatami.
Z czym połączyć wino Prosecco?
Wino Prosecco, które jest najczęściej powstającym winem ze szczepu Glera, idealne jest jako aperitif. Jest bezapelacyjnym królem wszelkich uroczystości, wesel, imprez.
Jeśli chcemy je połączyć z jedzeniem, wybierajmy lekkie potrawy, typu letnie sałatki, szparagi, łagodne sery.
Rodzaje Prosecco: spumante– musujące, frizzante– perliste i tranquillo– spokojne. Określa się je jako:
- EXTRA BRUT- najbardziej wytrawne, bardzo rzadko spotykane
- BRUT- mocno wytrawne
- EXTRA DRY- tradycyjna wersja, najczęściej spotykane
- DRY- półwytrawne, ze słodkim posmakiem
Optymalna temperatura serwowania Prosecco to 8-10 st.C.
Zdrowotne i odżywcze właściwości wina Prosecco?
Wino Prosecco jest najmniej kalorycznym winem, w 100g znajduje się około 70kcal.
Przemyślanie dawkowane wino Prosecco może wspomóc prawidłową pracę serca i regulować funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Może obniżyć ciśnienie krwi, poprawić pamięć, a także obniżyć poziom złego cholesterolu czy zapobiec zakrzepom. Ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, bo zawiera takie minerały jak potas, wapń, magnez, siarka, fosfor i lit.
Mowa tu oczywiście o rozsądnym piciu win. Jak w przypadku każdego alkoholu, picie go w nadmiarze jest szkodliwe.
Drinki z winem Prosecco?
Wiele z nas powie, że wino Prosecco najlepiej pić jako aperitiff lub ewentualnie do lekkich dań. Czasem jednak warto poeksperymentować i odkryć wino Prosecco z zupełnie innej strony.
Popularne i łatwe do zrobienia drinki z Prosecco:
- Bellini- bardzo kobiecy drink, ze zmiksowanej na gładko brzoskwini (najlepiej białej) i schłodzonym Prosecco. Pić w kieliszku szampanowym.
- Rossini- truskawkowa lub malinowa wersja Bellini.
- Aperol Spritz- chyba najpopularniejszy włoski drink- robiony w proporcjach: 3 części Prosecco, 2 częsci Aperola, 1 część wody gazowanej. Do tego kostki lodu i plasterek pomarańczy do dekoracji.
- Limoncello Spritz– orzeźwiający drink cytrusowo- miętowy: 3 części Prosecco, 2 części soku z limonki lub likieru z limonki, 1 część wody gazowanej. Dodatkowo lód, pęczek mięty i plasterki limonki.