Wino Negroamaro- wizytówka południowych Włoch
Wino Negroamaro powstaje z najważniejszego szczepu w tzw. obcasie włoskiego buta. Wina powstałe ze szczepu Negroamaro uchodzą za jedne z najbardziej cenionych przez koneserów i są najlepszą winiarską wizytówką południowych Włoch.
Co oznacza nazwa? Dzisiaj dosłownie tłumacząc z języka włoskiego: negro to czarny, a amaro to gorzki. Jednak wiedząc, że ta odmiana winorośli jest uprawiana od ponad 1500 lat i tłumaczylibyśmy z połączenia łaciny i greki, nazwa brzmiała by głęboka/ ciemna czerń.
Najbardziej znanym wcieleniem tej odmiany są wina z apelacji Salice Salentino DOP. Inne nazwy dla Negroamaro, jakie możemy spotkać, to na przykład: Abbruzzese, Jonico, Lacrima, Mangiaverde, Nicra Amaro, San Lorenzo czy Uva Cane.
Gdzie powstaje wino Negroamaro?
99% upraw na wino Negroamaro znajduje się we włoskiej Apulii. Pozostała malutka część znajduje się w Australii i Kalifornii.
Apulia znajduje się na obcasie włoskiego buta- rozciąga się wzdłuż południowo- wschodnich wybrzeży Adriatyku, od Półwyspu Gargano na północy, aż po Morze Jońskie na południu. Apulia słynie z doskonałej jakości win- i to od czasów rzymskich. Warunki do upraw winorośli są tu idealne. A obok winorośli rosną drzewka oliwne.
Jak smakuje Negroamaro?
Wina Negroamaro mają niezwykły, czerowno- rubinowy kolor, ale bywają i różowe. Są wonne, o pełnym i intensywnym, lekko korzennym smaku. Często wyczujemy smak czerwonej wiśni, czarnej porzeczki, lukrecji czy tytoniu. To wina zwykle pełne tanin i z wyższym poziomem alkoholu.
Szczep ten często występuje w blendach ze znacznie delikatniejszą Malvasią Nera, czasem z Primitivo, Sangiovese, Montepulciano czy Susumaniello.
Z czym połączyć wino Negroamaro?
Wina Negroamaro znakomicie komponują się z solidnymi daniami mięsnymi w typie duszonej wołowiny czy dziczyzny. Warto podać z daniami z grilla czy z makaronem z mięsnym sosem. Wyśmienite również solo!
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie aby być na bieżąco z winnymi nowościami!