Wino Riesling- niemiecki król białych win
Wino Riesling powstaje z białej odmiany winorośli, która prawdopodobnie pochodzi z Doliny Renu w Niemczech. To właśnie w ojczyźnie Goethego skupia się około połowa światowych upraw. Szczep o wybitnych możliwościach, jest jednym z najważniejszych białych winorośli. Riesling ma długą historię- pierwsze pisemne wzmianki są z XV w. Mniej- więcej sto lat temu wino Riesling było jednym z najlepszych win białych na świecie. Po wojnie jakość, a co za tym idzie, opinia legły w gruzach. Obecnie wino Riesling wraca do łask i znów zyskuje uznanie.
Te białe wina podawane są do konsumpcji zazwyczaj jako wina młode.
Najdroższymi i najszlachetniejszymi Rieslingami są wina deserowe z późnego zbioru.
Gdzie powstaje wino Riesling?
Niemcy- tutaj Riesling jest najważniejszym i najpopularniejszym szczepem. Około połowa światowej produkcji pochodzi właśnie z Niemiec.
Francja- a konkretnie francuska Alzacja. Rieslingi stąd są zwykle bardzo wytrawne i świeżej kwasowości. Alzackie Rieslingi starzeją się wyjątkowo dobrze, te wysokiej jakości najlepsze roczniki dojrzewają do 20 lat.
Austria- Riesling jest tutaj drugim najważniejszym białym szczepem, zaraz po rodzimym Grüner Veltliner. Najlepsze wino Riesling w Austrii pochodzi z południowych stoków północnego wybrzeża Dunaju. A także z takich miejsc jak Nigl, Knoll, Brundlmayer, Hirtzberger oraz Loimet.
Dobre wino Riesling znajdziemy także w: Stanach Zjednoczonych- najwięcej w okolicach Nowego Jorku, w Kanadzie, Australii, Czechach, Węgrzech i Hiszpanii oraz we Włoszech.
Jak smakuje wino Riesling?
Wino Riesling potrafi być bardzo różne, ale z zachowaniem swojego specyficznego charakteru. Zazwyczaj o bogatym bukiecie owoców- najczęściej cytrusowych, ale także takich jak jabłka, gruszki, truskawki, a nawet owoce tropikalne. Często jest mineralne i o niskiej zwartości alkoholu.
Z czym połączyć wino Riesling?
Wino Riesling świetnie łączy się z owocami morza, rybami- im wytrawniejszy Riesling tym tłustsza może być ryba. W wersji półwytrawnej z lekkimi daniami warzywnymi, kurczakiem i sałatkami, a także kuchnią tajską. Natomiast słodkie i półsłodkie Rieslingi sprawdzą się w połączeniu z ciastami.
Wino to przed podaniem należy schłodzić do temperatury 8-10 stopni C.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie aby być na bieżąco z winnymi nowościami!
Wino Riesling- klasyfikacja
- Kabinett– zwykle lekki i wytrawny, powstały ze “zwyczajnych” dojrzałych winogron, zbieranych w pierwszej kolejności. Mogą być od wytrawnych po słodkie.
- Spätlese– “późny zbiór” z bardziej dojrzałych winogron. Tutaj możemy się spodziewać bardziej złożonego i bogatego. Podobnie jak kabinett mogą być od wytrawnego po słodkie.
- Auslese– “selektywny zbiór”- jeszcze bardziej dojrzałe grona, ręcznie selekcjonowane. Często dotknięte szlachetną pleśnią. Intensywne i bogate. Również wytrawne, jak i słodkie.
- Beerenauslese (BA), Trockenbeerenauslese (TBA) i Eiswein– wina powstałe z ręcznie selekcjonowanych winogron, dotkniętych szlachetną pleśnią. Są to wina słodkie, świetnej jakości, drogie i bardzo drogie. Eiswein to szlachentne wino powstaje z dodatkowo zmrożonych gron.
Czego jeszcze szukać na butelce Rieslinga? Są 3 oficjalne oznaczenia:
- trocken– wino wytrawne,
- halbtrocken– wino półwytrawne,
- süs/ lieblich– wino słodkie
Jest jeszcze jedno nieoficjalne oznaczenie:
- feinherb– podobne do halbtrocken, ale słodsze, półsłodkie.
Oznaczenie süs rzadko jest umieszczane na etykiecie. Jeśli brak jest informacji typu trocken czy halbrocken, to możemy założyć, że mamy do czynienia z winem słodkim.
Jeśli chodzi o Rieslingi alzackie, to na nich informację o słodkości podaje się w formie skali od 1 do 5 lub 10- im słodsze wino, tym numer wyższy.